Yazılım – Kodlama

Yazılım ve Kodlama Nedir?

Yazılım ve kodlama kavramları birbirleriyle iç içe olmasına rağmen farklı anlamlara karşılık geliyor. Yazılım, bütün elektronik cihazların temelini oluşturur. Bilgisayarlara komut vermeyi sağlar. Yazılım 0 ve 1 kodlarından oluşan bir dile sahiptir. Yazılım sayesinde, komutları verilen bir işin bilgisayar tarafından yapılması sağlanır.

Kodlama, yazılım ya da diğer adıyla programlama ise bir bilgisayara veya elektronik cihaza hangi komutları aldığında ne yapması gerektiğini öğretme işlemidir. Web siteleri tasarlanırken de bir yazılım ve kodlama sürecinden geçerler.

Post Image

Yazılım ve Kodlama Ne İşe Yarar?

Yazılım ve kodlama, bir programın ya da web sitesinin bütününü oluşturur. Yazılım ve kodlama sayesinde kullanıcıların web sitesinde oluşturduğu komutlar doğru bir şekilde yerine getirilir. Web sitesinin kaliteli bir sunucudan oluşturulması sitenin kalitesini etkileyen bir diğer önemli unsurdur.

Web sitelerinin yazılımı ve tasarımı kodlama dilleriyle gerçekleşir. Bu yazılımlar sayesinde internet sitesinin trafiği kontrol edilir, hata raporları elde edilir, SEO ve e-posta gibi optimizasyonlar ve hizmetler siteye entegre edilir. Haber sitelerinden sosyal medya sitelerine, kişisel bloglardan e-ticaret sitelerine kadar bütün siteler bu kodlama dilleriyle var olabiliyorlar.

Web sitenizin iyi bir yönetim paneline sahip olması, daha sonra yapılarak yenilikler, eklemeler ve güncellemeler için büyük önem taşır. Titizlikle hazırlanmış bir web sitesi, kurumsal kimliğiniz açısından da önemlidir.

Ayrıca birçok site yalnızca mobil uyumlu web siteleri oluşturmakla kalmıyor, mobil için özel yazılımlar çıkarıyor. Android ve iOS işletim sistemleri için farklı yazılım bilgileri gerektiren bu sektör de web sitesi tasarımı kadar önemlidir.

Yazılım ve kodlama sayesinde yalnızca web tasarımı değil, akıllı süpürgelerden SİHA’lara kadar çoğu elektronik cihaz programlanır ve işlevsel hale getirilir.

Post Image

Yazılım ve Kodlama Nasıl Yapılır?

Bir internet sitesi kodlanırken arama motoru optimizasyonunun olması, yani SEO uyumlu olması önemlidir. Ayrıca bugün mobil internet kullanımının en az bilgisayarlar kadar, belki daha da popüler olduğunu düşünürsek web sitesinin mobil uyumlu olması da hayati bir rol oynar.

Bir yazılımcının Java, JavaScript, HTML, CSS, PHP, .Net, C, C++ ve Python gibi en popüler programlama dillerinden birine ya da birkaçına hakim olması gerekir. Örneğin bir sitesi kodlanırken web tasarım süreci de düşünülerek HTML ya da CSS ve PHP dillerini bir arada kullanmak gerekir.

Kodlamalar satırlara yerleştirilirken hangi amaçla kullanılacağına dikkat edilip ona göre yazılmalıdır. Web sitelerinde kullanıcıların göremediği arka planda komutlar yer alır. İyi kodlanmış bir web sitesi, kendi kendine otomatik güncellemeler alır ve site sahibini sık sık güncelleme zahmetinden kurtarır.

Bir web yazılımcının bilmesi gereken en temel dillerden birisi HTML’dir. HTML, web sitelerinin görsel ve yazılı içeriğini oluştururken kullanılır. Açık kaynak kodlu ve sürekli güncellenen PHP ile de web sitesi yazılımı ve tasarımı yapabilirsiniz. JavaScript’i ise bu iki yazılım diliyle birlikte kullanabilirsiniz. Ayrıca uzman bir yazılımcının, veri tabanı işleyişini ile bir sürüm kontrol ve kod yönetim sistemi olan Git yazılımını da bilmesi gerekir.

Web yazılımcısı, bir web sitesini oluşturduktan sonra güncelleme süreçleriyle de ilgilenir ve bir sorun yaşanması durumunda web sitesiyle ilgilenmesi gereken kişi de yine kendisidir. Web yazılımcı, hazırlamak istediğiniz web sitesini tamamen istediğiniz şekilde kodlayarak size sunar. Ayrıca web tasarımcı, sayfanızı kodlarken estetik kaygılar gütmelidir. Web sitesinin ziyaretçileri olacak hedef kitlenin, internet sitesinden keyif almasını sağlayacak bir düzen ve uyum oluşturmalıdır.

ByMad Design olarak web sitelerinin yazılımından reklam verme süreçlerine kadar her türlü sağlıyoruz. ByMad Design’ın profesyonel ekibinden yazılım ve kodlama hizmeti almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.