Growth Hacking

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking, online pazarlamanın her geçen dün daha popüler hale geldiği teknoloji çağının bir kavramıdır. Pazarlama, programlama, planlama ve veri analizini kapsayan Growth Hacking süreci, şirketlerin büyüme stratejilerine yönelik bir çalışmadır. Bu işi yapan kişilere ise Growth Hacker denir. Kavramın ilk kelimesi olan Growth adından da anlaşılacağı gibi büyümeyle ilgilidir. Growth Hacking kavramını 2010 yılında hayatımıza sokan Sean Ellis, Growth Hacker’lığı “Büyümek için doğru yolu bulan kişi. Yaptıkları iş, ölçülebilir büyümenin potansiyel etkisini incelemek.” şeklinde tanımlıyor.

Post Image

Growth Hacking Ne İşe Yarar?

Hacking ilk çağrıştırdığı şekliyle, yani internet korsancılığıyla değil; mevcut sorunlara yaratıcı çözümler bulmayla ilgilidir. Bu yüzden Growth Hacker, yaratıcı düşünme becerileri olan, inovatif çözümler üretebilen birisi olmalıdır. Son yıllarda popüler olan ve yakın zamanda adını daha çok duyacağımız Growth Hacking’i birçok işletme kullanıyor. Daha çok yeni ve büyümekte olan şirketlerin kullandığı bir yol olsa da bugün Google, Facebook, Twitter, LinkedIn, Udemy ve Airbnb gibi birçok büyük şirket de bünyesinde Growth Hacker’lar barındırıyor.

Bir Growth Hacker olan Josh Elman isimli eski bir Twitter çalışanının verdiği örnekle açıklayarak Twitter gibi bir dünya devinin Growth Hacking ile nasıl büyüdüğünü daha iyi anlayabiliriz. Twitter’ın, popülerliğini henüz yeni yeni kazanmaya başladığı sıralarda birçok kullanıcı üyelik oluşturduktan sonra hesaplarına girmeyi neredeyse unutuyordu. Çünkü ilgisini çekecek bir şey yoktu. Bunun üzerine Twitter, yeniden pazarlama reklamları yayınlamak ya da e-posta göndererek kendini hatırlatmak gibi basit çözümler yerine sorunun çözümüne odaklanmış. Twitter üyeliğini açtıktan sonra pasif kalmayan kullanıcıların büyük çoğunluğunun, kendi ilgi alanlarındaki kişileri ya da hesapları takip ettiğini görmüş ve çözüm için de bunun üzerine yoğunlaşmış. Yeni üyelerin ilgi alanlarında olabilecek kişileri takip etmesini sağlayarak bu sorunun üstesinden gelmiş.

Post Image

Growth Hacker Yönteminde Uzmanlık?

Growth Hacker’lar dijital pazarlama alanında uzman kişilerdir. Veri analizi, test etme ve ölçüm konularında uzman olmakla birlikte bir Growth Hacker; SEO ve Google Analytics gibi araçlara da hâkimdir. Kullanıcı deneyimi araştırma yöntemi olan A/B testi, sosyal medya yönetimi ve pazarlaması, online pazarlama konularında bilgilidir.

Büyüme ve markalaşma sürecinde sorunları ve muhtemel sorunları bulmak, bunlara çözüm üretmek için hem dijital pazarlamayı doğru bir şekilde yapmanız hem de ziyaretçilerin web sitenizdeki davranışlara yönelik detaylı bir analiz yapabilmeniz gerekir. Bu analiz sürecinde ilgili programları kullanmak ve elde edilen verileri yorumlayabilmek gerekir. Bu veriler doğrultusunda nicel ve nitel bilgiler değerlendirilir. Ardından başarısızlığa neden olan faktörler tespit edilir ve başarılı görülen unsurların devamlılığı sağlanır. Başarısızlığa neden olan uygulamalarla ilgili inovatif fikirler geliştirilir, kalıcı ve uzun vadeli planlar yapılır.

Bu işlem boyunca hem süreç odaklı hem de çözüm odaklı yaklaşım gerekir. Bu sebeple Growth Hacker’ın analitik düşünen ve yaratıcı çözümler üretebilen biri olması gerekir. Gerekli altyapıyı kurduktan sonra ölçümlenebilecek bütün veriler incelenmeli, viral pazarlama yöntemlerine hâkim olunmalı ve büyüme stratejileri oluşturulmalıdır. Bir Growth Hacker aynı zamanda fayda maliyet analizini de iyi yapabilmeli ve hangi işlerin öncelikli olduğuna yönelik doğru çıkarımlarda bulunabilmelidir. İnternet sitesi için gerekli testleri yaptıktan sonra en düşük bütçeyle en yüksek verimliliği sağlayacak çözümler üretmelidir.

Sitenizi hızlı bir şekilde büyütmek ve olası problemlere karşı etkili ve yaratıcı çözümler bulmak için Growth Hacking konusunda uzman ekibimizle hizmet veriyoruz. ByMad Design’ın genç ve profesyonel Growth Hacker ekibinden destek almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.