Animasyon

Animasyon tanıtımlar ve reklamlar günümüzde reklamcılığın en etkili yolu olarak biliniyor. Televizyonun hayatımıza girmesiyle birlikte basılı veya tek kareye dayalı görsel reklamların yerini TV reklamları almaya başladı. Bugün ise bilgisayar teknolojisinin gelişmesi sayesinde animasyon reklamlarla daha sık karşılaşır olduk. İzleyiciye daha eğlenceli ve samimi gelen animasyonun tarihi, aslında bilgisayar teknolojisinin henüz var olmadığı 19. yüzyıla kadar dayanıyor. Ancak esas gelişimi ve yayılması bilgisayar teknolojisiyle birlikte gerçekleşti. Peki neden animasyon yapımlar son yıllarda daha çok tercih edilir oldu?

Animasyon Reklamın Önemi

Animasyonlar, yazılı ya da tek kare görsel tanıtım araçlarına göre çok daha etkilidir. Tanıtım ve reklam faaliyetlerine önem veren her şirket, animasyon için ya profesyonel bir çalışan kadrosuna sahip olur ya da bu işi yazan uzman bir ekiple iş birliği yapar ki genellikle bu şekilde olur. Animasyon reklamlarda genellikle gerçek oyuncular ve gerçek prodüksiyonlar kullanılmaz. Bu sebeple daha uygun maliyetli olsalar da zaman zaman çok yüksek bütçelere de mal olabiliyor. Sosyal medya reklamlarının öneminin her geçen gün daha da arttığı bugünlerde animasyon tanıtımlar da daha değerli hale geldi.

Özgürlük ve hareket alanının animasyonlarda sınırsız olması bu tür reklamları daha gözde yapıyor. Birtakım araştırmalara göre animasyon reklamların etkileşim oranı, diğer reklamlara kıyasla en az %20 daha fazla olmakta. Hem görsel hem de işitsel olmasının yanı sıra 2 boyutlu ve 3 boyutlu dijital unsurlarla desteklenebilmesi animasyonları daha etkili kılıyor. Örneğin animasyonlarda abartılı öğelerin yer alması, akılda kalıcılığı artırıyor. Bu yüzden baştan sona bütün ayrıntıların özenle işlenmesi animasyonları daha çekici hale getirmenin en önemli püf noktalarından biridir.

Post Image

Animasyon Tanıtım Neden Gereklidir?

Animasyon tanıtım filmleri bugün televizyon ekranlarında, stadyumlarda, billboardlarda, internette, sosyal medyada vs. her yerde karşımıza çıkıyor. Belki de farkında bile olmadan onlarca animasyon tanıtıma maruz kaldığımız bile oluyor. Tam olarak bu yüzden animasyonunuzun daha kaliteli ve akılda kalıcı olması işletmeniz için hayati bir önem taşıyor. Her hafta karşımıza çıkan onlarca animasyon reklam ve diğer reklam filmleri arasından sıyrılmak kolay bir iş değil. İyi bir animasyon ve iyi bir reklam süreciyle hem daha çok kişiye ulaşabilir hem de daha etkili bir geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Etkili bir animasyon tanıtım filmiyle şirketinizin dilini ve mizacını şekillendirebilirsiniz. Bu yönüyle de animasyon reklamlar, marka kimliği oluşturmanız konusunda büyük yarar sağlıyor. Bir dakikadan kısa süren bir animasyon filminin içerisinde markanızla ilgili onlarca bilgi verebilir ve şirketinizin imajını kolaylıkla şekillendirebilirsiniz.

Animasyon Nasıl Olmalı?

Animasyon reklam da aslında en nihayetinde bir reklamdır. Yani animasyon reklamlarda da hedef kitle analizi, rakip analizi ve etkili slogan bulma gibi kritik unsurlara gereksinim duyar. Fakat geleneksel reklam anlayışına göre hem daha zor ve çetrefilli hem de potansiyeli çok daha yüksek bir reklam aracıdır. Reklamın en dinamik ve keyifli halidir. Renk kullanımı, görsellerin hareket şekli, yazıların fontu, seslendirmenin ve dış sesin animasyonla uyumu ve arka plan müziğinin doğru seçilmesi gibi ayrıntı denemeyecek kadar önemli olan bu unsurlar, markanın tanıtımı açısından en doğru şekilde hazırlanmalıdır.

İyi bir animasyon, izleyiciyi ilk saniyeden itibaren kendisine çekmeli ve ilk saniyelerden itibaren mesajını vermeye başlamalıdır. Animasyonun daha çok internet ortamında yayınlanacağı ve yayılacağı düşünülürse sosyal medyadaki güncel konulara ve sosyal medya diline hakim olunmalıdır. Verilmek istenen mesaj mümkün olan en kısa sürede verilmelidir.

ByMad Design olarak markanızın animasyon filmlerini en güncel bilgisayar programlarıyla ve metin yazımından animasyon kurgusuna kadar uzman kadromuzla en iyi şekilde hazırlamamızı isterseniz iletişime geçebilirsiniz.